V dnešním článku se podíváme blíže na DIP neboli Dlouhodobý investiční produkt. Je to novinka mezi produkty, které mohou nabízet investiční společnosti a další společnosti zabývající se zhodnocováním peněz klientů? Nebo je to jen kosmetická úprava současných produktů? Jedná se o revoluci na investičním trhu? Pojďme se na to podívat.

Co je to DIP – Dlouhodobý Investiční produkt?

Poslední dobou panuje ve společnosti nálada ohledně starobních důchodů taková, že se důchodu nedožijeme a že výše našich důchodů bude spíše výsměchem, než abychom za něj prožili důstojné stáří. To stejně si bohužel myslí i vláda a proto musela zakročit všemi dostupnými prostředky, aby tuto za mě neodvratitelnou situaci alespoň zmírnila. Jednou ze snah je právě zavedení DIP – Dlouhodobého investičního produktu. Na první pohled by se mohlo zdát již z názvu, že se jedná o nějaký revoluční produkt na dlouhou dobu. Opak je však pravdou. Důvodem vymyšlení tohoto nástroje je to, že lidé dlouhodobě mají pasivní přístup k již celkem profláknutým produktům a to penzijnímu připojištění a doplňkovému penzijnímu spoření (dále jen PP nebo DPS). Mladá generace se již spíše poohlíží po jiných investičních produktech jako jsou ETF fondy, jednotlivé akcie neboli stock picking nebo třeba i kryptoměny. Problém však byl, že daňově zvýhodněné produkty byly do konce roku 2023 pouze právě PP nebo DPS kdy více o těchto produktech najdete zde a také životní pojištění (dále jen ŽP) a tím to haslo. Soudruzi nahoře tedy přemýšleli, jak více lidí motivovat k tomu, aby si spořili na stáří a pomohla se odvrátit hrozba živořících důchodců.

No a asi je Vám již tedy jasné, co vlastně DIP neboli Dlouhodobý investiční produkt vlastně je. Nejedná se o nic jiného než možnost nově ,,odečítat si z daní“ právě i jiné investiční produkty než jen ŽP a PP nebo DPS. Nejedná se tedy o žádný nový produkt, ale pouze jakési vylepšení stávajících investičních produktů. Kolik si tedy mohu odečítat a vyplatí se mi tento produkt? Dozvíte se dále.

Co vše může být v režimu DIP?

Jedná se zejména o tyto nástroje:

  • Podílové fondy
  • ETF
  • Akcie
  • Dluhopisy
  • Termínované vklady
  • Spořící účty
  • Deriváty

Maximální odpočet

Do konce roku 2024 byla situace taková, že maximální daňový odpočet byl u PP a DPS ve výši 24.000 Kč za rok a u ŽP také 24.000 Kč za rok. Nově platí to, že hranice je stejná, tedy v součtu 48.000 Kč, je však ale na klientovi, mezi které produkty a jestli vůbec, tento odpočet rozdělí. V praxi to znamená, že si mohu posílat třeba 1.000 Kč na životní pojištění, dále pak 2.000 Kč do nějakého akciového fondu přes investiční společnost a 3.700 Kč měsíčně do PP nebo DPS. U PP a DPS viz můj článek zde je totiž od 1. 7. 2024 počáteční hranice pro daňový odpočet 1.700 Kč měsíčně, protože to je částka pro získání maximální státní podpory a odečítat lze tedy až částky nad tuto hranici. Proto tvrdím 3700 Kč, aby se v součtu jednalo o 4.000 Kč měsíčně. No a když tyto 4.000 Kč měsíčně, které podléhají odpočtu na konci roku sečtu, jedná se o 48.000 Kč o které si mohu snížit daňový základ. Zaměstnanci to tedy pocítí na výplatě, když se dělá roční zúčtování daní společně s odpočtem na děti, manželku nebo úroky z úvěru. Tehdy si mohou sáhnout navíc až na 15 % z částky 48.000 Kč, tedy 7.200 Kč. Samozřejmě mohu posílat jen 4.000 Kč do nějakého podílového fondu a odečítat si pouze celý tento produkt a další produkty jako PP nebo DPS nebo ŽP využívat nemusím. Nebo mohu posílat 5.700 Kč měsíčně na PP nebo DPS a celý odpočet využít jen na tento produkt a žádný další produkt mít nemusím. Od 1. 1. 2024 je totiž zcela na mě, na co daných 48.000 Kč využiji.

Příspěvek zaměstnavatele

Nejzajímavější na tom všem podle mě je, že Vám nově zaměstnavatel může přispívat i na produkt v režimu DIP, stejně jako doposud na ŽP a PP nebo DPS, jelikož daňové zvýhodnění nově u DIP platí i pro něj. Maximální příspěvek je 50.000 Kč ročně a podle toho, jaké máte v práci směrnice ohledně příspěvků a na co Vám zaměstnavatel povolí příspěvek použít, můžete ho třeba využít i na DIP, respektive smlouvu v režimu DIP.

Na co si dát pozor

Všechno to zní hezky že ano? Je však potřeba si dát pozor na to, v čem je háček. No a ten je stejný, jako byl doposud. Pokud si totiž chci odečítat jeden z výše uvedených produktů z daní, tak musím vydržet ho nezrušit před důchodových věkem, plošně do 60-ti let a dodržet minimální délku investování v délce alespoň 10 let. Pokud to nevydržím, musím zpětně dodanit vše, co jsem si odečetl. V praxi se tedy může stát, že si vesele založím investiční produkt na 4.000 Kč měsíčně protože mě lákají daňové výhody a budu ho platit třeba 15 let. Odečtu si za tu dobu 15 krát 48.000 Kč což znamená, že do peněženky dostanu navíc čistého 15 krát 7.200 Kč a to je 108.000 Kč. Hezký balík peněz. Pokud ale produkt zruším před 60-tým rokem věku nebo nedodržím délku investování minimálně 10 let, budu muset těchto 108.000 Kč vrátit NARÁZ finančnímu úřadu. Kdo však tyto peníze v té době jednorázově bude mít že? To si musí každý zvážit sám.

Pro koho ANO a pro koho NE

Od začátku roku přemýšlím nad tím, pro koho je tedy tento nový daňový režim neboli DIP vhodný a pro koho ne a došel jsem k následujícímu závěru. Celý daňový odpočet se vlastně chová tak, že když splním podmínky, peníze mi zůstanou a když ne, tak se to vlastně bude chovat tak, jako do konce roku 2023 jelikož vše vrátím, takže vlastně o nic nejde. Podmínkou ale je, že tyto peníze budu někde mít odložené a budu připravený je vrátit, což si dejme ruku na srdce, moc lidí nebude. Počítejme tedy s tím, že bych chtěl daňový test výše splnit a peníze vracet logicky nechtěl. No a jak toho docílit? Jednoduše: Nesmí to být jediná forma spoření nebo přípravy na stáří a odkládání peněz, kterou mám. Pokud si totiž budu odkládat peníze například na spořící účet, dále na nějaký střednědobý produkt a budu mít například i ETF nebo nějaké podílové fondy, tak jedině tehdy vím, že pokud si založím dejme tomu čtvrtý produkt v pořadí a ten bude v režimu DIP, tak je velká šance, že ho nevyberu a splním podmínky pro ,,nevracení“ daňového odpočtu, který jsem za rok získal. Pro pořádek – mohu mít klidně dvě smlouvy na investování do identických podílových fondů kdy jedna bude v režimu DIP a druhá ne, abych z ní mohl v klidu vybírat i dříve než v 60-ti letech. Více o rozložení produktů na spoření a jak s penězi pracovat v článku zde.

Závěr

Doufám, že se mi povedlo Vám malinko přiblížit, jak DIP funguje a dokážete nyní zvážit, zda pro Vás dává smysl nebo ne. Doporučuji se poradit s odborníkem, který Vám udělá analýzu Vašich financí, kam všude peníze dnes spoříte a zda je pro nějaký investiční produkt vhodné přepnout ho do režimu DIP. Přepnout lze totiž i stávající produkty, ale otázka, zda se Vám to do budoucna vyplatí. Jedna věc je totiž daňový odpočet, ale i doposud na stávajících odpočtových produktech do konce roku 2024 se pouze malé procentu smluv dožilo toho, že klienti nemuseli odpočty vracet. Často jsou právě daňově odečitatelné produkty ty jediné, co klienti na investování mají a to je podle mého skromného názoru, spatně….

Máte dotazy ke konkrétní problematice?

Neváhejte se mi ozvat pro bezplatnou konzultaci.

Kontaktovat e-mailem

Kontaktovat telefonem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *