V dnešním článku bych i přesto, že se v současnosti jedná o velmi ožehavé téma, shrnul nejdůležitější změny, které nás čekají od 1. 1. 2024 u penzijního připojištění (smlouvy uzavřené do 31. 12. 2012) a Doplňkového penzijního spoření (smlouvy uzavřené od 1. 1. 2013). Pokud by Vás zajímaly rozdíly mezi těmito produkty a který je pro Vás vhodnější, najdete je v mém článku zde.

Dnes se však chci věnovat změnám, které se právě obou produktů týkají v roce 2024:

Změna výše státní podpory od 1. 7. 2024

Vzhledem k tomu, že stát je v dluzích a řeší se problém, kde se bude brát na důchody, tak společně s ministerstvem financí hledali cestu, jak lidi více motivovat k tomu, aby si více spořili na důchod. Styl změny by se však dal nazvat pořekadlem ,,Vlk se nažral, ale koza zůstala celá“. Udělali totiž následující změny:

 1. Zvýšení minimální částky potřebné k ukládání, aby klient dosáhnul vůbec na nějakou státní podporu, což má lidi přimět ukládat větší částky
 2. Na oplátku však zvýšení maximální státní podpory, kterou člověk může získat. Když se však podíváme na tabulku níže, zjistíme že se sice jedná o navýšení státní podpory od státu, ale procentuálně z vkladů od klienta se jedná o pokles.


Plyne z toho však jedna zásadní věc: Pokud chcete i nadále čerpat státní podporu na svou smlouvu, musíte od 1. 1. 2024 spořit nikoliv 300 Kč jak tomu bylo doposud, ale minimálně 500 Kč měsíčně. Pokud si však pouze zvýšíte trvalý příkaz, nebude to penzijní společnost brát jako zvýšení úložky, ale jako přeplatek, který se bude na smlouvě kumulovat. Je potřeba tedy tuto změnu penzijní společnosti oznámit. Spousta z nich má dnes tzv. Servisní online portály, kde toto provedete na pár kliku nebo využijte svého finančního poradce, který by Vás měl s touto změnou sám oslovit a pomoci Vám smlouvu správně nastavit.


Zhoršení podmínek jednorázového vyrovnání

Penzijní připojištění nebo důchodové spoření můžete ukončit několika způsoby viz. odkaz na ČSOB Penzijní společnost, která to má velmi hezky zpracováno zde. Stát ještě zvažuje změnu ukončení v podobě jednorázového vyrovnání. To znamená zjednodušeně, že klient dosáhl důchodového věku nebo 60-ti let a chce si vybrat peníze jednorázově, nikoliv čerpat rentu. Pokud by se klient rozhodl jít touto cestou, skloňuje se, že by došlo například i k redukci státní podpory a klient by ji nedostal celou nebo nějaký další postih mimo zdanění prakticky všech prostředků jako je tomu dnes. Zkrátka chtějí motivovat klienty, aby peníze čerpaly postupně a spotřebovávaly je v důchodovém věku rovnoměrně. A kdybyste si chtěli třeba udělat radost a na staré kolena si koupit Porsche, protože celý život jste dřeli, čekal by Vás postih v podobě dalšího krácení naspořené částky. Toto však zatím není potvrzeno.

Zahrnutí alternativních fondů

V posledních letech se rozmohly tzv. Alternativní investice. To znamená, že klienti nemusí investovat jen do akcií a dluhopisů prostřednictvím fondů, což jsou asi nejznámější investiční nástroje pokud nepočítám spořící účty, ale mohou zvolit alternativní fondy. To znamená, že penzijní společnost Vám bude schopna nabídnout investovat určité procenta vkladu například do kryptoměn a dalších dynamičtějších a rizikovějších nástrojů. Důvod je zřejmý. Inflace byla v posledních letech ve dvouciferných hodnotách a meziroční za duben 2023 je stále okolo 12 %. Dlouhodobě ani akciové fondy nevydělávají tolik a klienti zkrátka nemají možnost, jak inflaci aktuálně porážet a své peníze na stáří proti inflaci ochránit. Dlouhodobá inflace samozřejmě není tak vysoká jako dnes, nicméně penzijní společnosti chtějí klientům nabídnou ještě agresivnější možnosti zhodnocení prostředků než v dynamické strategii doplňkového penzijního spoření s cílem porazit inflaci. Více ve volbách strategie v doplňkovém penzijním spoření opět v mém článku zde. Je však potřeba vždy zvážit i riziko kolísání Vašich peněz v daném fondu a troufám si říci, že alternativní fondy budou oblíbené spíše mezi mladými klienty.

Daňové zvýhodnění

Dnes pokud spoříte na penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření více jak 1 000 Kč měsíčně, tak tuto částku si můžete tzv. Odečíst od svého daňového základu. U zaměstnanců se tedy koná roční vratka daně jako bonus k výplatě a u OSVČ nižší částka, z které poté daní svůj roční zisk. Limit jen nastaven na úložce 3 000 Kč měsíčně. Tím pádem tedy 2000 Kč si mohu odečíst, 24 000 Kč ročně. To stejné platí u životního pojištění, kde lze odečíst klidně hned první 2 000 Kč měsíčně, které si posíláte, takže opět 24 000 Kč ročně. Zde ovšem pouze investiční část nebo riziko smrti. Novela bude umožňovat si s tímto libovolně hrát a odečítat si klidně 48 000 Kč ročně pouze ze spoření na důchod nebo na životní pojištění. To by znamenalo, že abyste využili doplňkové penzijní spoření opravdu na plno, posílat si 5 500 Kč měsíčně. Opět motivace ze strany států zvednout úložky spoření na důchod a připravit se na něj více sám.

Závěr

V dnešním článku rozhodně nechci rozebírat vhodnost produktů penzijního připojištění a doplňkového penzijního spoření a nějak je vychvalovat. Každý si musí sám zvážit, zda je pro něj produkt vhodný, na jakou měsíční úložku, s jakou strategií a u které penzijní společnosti je třeba aktuálně nejlepší si penzíjko založit. Můj názor je takový, že i když spousta lidí dnes zakládá své první spořící portfolio právě na těchto produktech třeba z důvodu, že jim to bylo doporučeno starší generací, tak dle mého názoru by penzíjko nemělo mít hlavní zastoupení ve Vašem portfoliu. Je potřeba si totiž pořádně přečíst, co musím splnit k tomu, abych ty kýžené benefity opravdu dostal, jak dlouho musím spořit a také po jakou dobu poté prostředky čerpat. Shodneme se však na tom, že na důchod je potřeba se připravovat a že stát se o nás ve 100 % určitě nepostará. A to, jako formou se každý z nás na důchod připraví, je již naše volba. Pokud se ho ovšem dožijeme….

Máte dotazy ke konkrétní problematice?

Neváhejte se mi ozvat pro bezplatnou konzultaci.

Kontaktovat e-mailem

Kontaktovat telefonem

8 thoughts on “Změny ve spoření na důchod od 1. 1. 2024

 1. Martin Celerin napsal:

  Dobrý den, ve svém článku „změny ve spoření….“ se nezmiňujete o možnostech a důsledcích změn ,pro důchodce ( v mém případě 72let +ZTP).Spořím si 2000.- měs.
  Děkuji zdraví Martin Celerin

  1. Dobrý den, co se týče změn ve výši státního příspěvku tak viz. tabulka budete dostávat stále maximum, které stát bude nabízet. Ohledně výběru penzijního připojištění zatím pro Vás platí stejná pravidla jako zmiňuji ve svém článku v odkaze. Hezký den.

 2. Danuše Gejdošová napsal:

  Dobrý den, chci se zeptat podle čeho se bude vypočítávat výše renty, pokud budu spořit minimální částku pro dosažení státního příspěvku ,bez ohledu naspořené částky,děkuji Gejdošová

  1. Dobrý den, v tomto ohledu doporučuji kontaktovat přímo Vaši penzijní společnost, která Vám poskytne informace z první ruky. Nebo žádnou smlouvu nemáte a uvažujete o založení? Hezký den.

 3. Zdenka Bedřichová napsal:

  dobrý den, jaký je věkový strop pro ukonření penzijního spoření? Do kolika let múžu spořit?

  1. Dobrý den, domnívám se, že není žádný věkový strop, to by bylo čistě diskriminační. Hezký den.

 4. ema napsal:

  Dobrý večer, jsem v důchodu , mám důchodové připojištění , je tedy uzákoněno , že se důchodcům nebude přidávat státní příspěvek ? Děkuji,,

  1. Dobrý den, státní podpora i důchodcům zůstala zachována, jen se prodloužila doba nutnosti trvání smlouvy z původních alespoň 5 let na 10 let. Hezký den.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *