Pro někoho samozřejmost, pro někoho pomocná ruka. V dnešním článku se vám pokusím pomoci porazit dnešní složitou dobu z hlediska vysokých cen prakticky všeho:

 

1. Kontrola úrokových sazeb na spotřebitelských úvěrech

U klientů často pozoruji, že splácí nevýhodné spotřebitelské úvěry. Nějakou půjčku má v dnešní době skoro každý, doba je to opravdu složitá. Nicméně záleží, za jakých podmínek takovou půjčku mám. Spousta klientů splácí třeba 4 malé půjčky místo jedné velké, protože si peníze nabírali postupně. A vždy si mysleli, že na daný záměr jim bude stačit málo, ale nestačilo. To má za následek 4 splátky, které sice potenciálně rychle zmizí, protože si nastavíte krátkou splatnost půjčky, nicméně na krátkodobých a malých úvěrech banky nechtějí dávat dobrou úrokovou sazbu. Cokoliv s úrokem nad 10 % je dnes neakceptovatelné a banky se dokáží dostat třeba i na 5,9 %, čímž ušetříte nemalé peníze na splátkách. Podmínkou zdárné konsolidace je splácení svých závazků včas!

2. Konsolidace závazků do hypotéky

Pokud dnes již vlivem aktuální situace splácíte nějaké spotřebitelské úvěry a vlastníte nemovitost a splácíte hypotéku, je zde další cesta, jak ušetřit. V některých případech lze spotřebitelské úvěry ,,schovat“ do hypotečního úvěru. A případným snížením úrokové sazby a hlavně roztažením délky splácení si snížit měsíční výdaje. Tento krok není úplně jednoduchý a je dobré se poradit se zkušeným finančním poradcem, jaké máte u stávající nebo jiné banky, možnosti. Podmínkou je splácet své dosavadní závazky včas, jinak to banka neschválí!

 

3. Zrušení Netflix, Voyo, Disney+,…

Zkuste se zamyslet, pokud tyto služby samozřejmě vůbec platíte, jak často je potřebujete ke svému životu. V okolí pozoruji, že lidé často platí třeba i 3 steamovací služby. Oblíbený pořad je na jedné, oblíbený seriál je zase na jiné a filmy jsou na třetí. Dohromady za tyto služby můžete platit klidně i 1000 Kč měsíčně. Není lepší si při dnešních rychlostech internetu raději jednou za čas ten oblíbený film stáhnout, když to trvá 5 minut a ušetřené peníze za tyto služby investovat jinam, kde je to dnes potřeba?

 

4. Výměna žárovek za LED

Tento typ se může zdát na první pohled směšný, nicméně spousta lidí doma ještě stále svítí vláknovými žárovkami nebo zářivkami. Pokud má vláknová žárovka výkon 50W a LED žárovka s výkonem 5W dokáže svítit stejně, tak to znamená, že LED žárovka Vám sežere 10-krát méně elektřiny, než vláknová. Je to sice počáteční investice, jelikož LED žárovky něco stojí, ale pokud je nekoupíte v prvním ,,specializovaném“ elektru, ale podíváte se na internet, nakoupíte jich více se slevou. Kolik světel doma máte? Svítíte ještě někde vláknovou žárovkou? Podívali jste se vůbec někdy pod kryt světla, co tam vlastně svítí? Toto můžete udělat jak u nájemního, tak i vlastního bydlení. Při stěhování si je prostě odmontujete a necháte původní.

 

5. Kontrola paušálů a služeb T-Mobile, Vodafone, O2

I zde u klientů zjišťuji, že je často prostor pro úsporu. Spousta lidí má nastavený tarif od svého operátora z dávných dob. A operátor se nebojí Vám napálit plné ceny kdy jen tiše doufá, že si toho nevšimnete. Nakonec ale zjistíte, že kamarád platí za to stejné klidně o 50 % méně ale do té doby z Vás dostanou co nejvíce peněz. Telekomunikační operátory zajímají hlavně Ti klienti, které ještě nemají a o stávající moc nepečují. Pokud Vám tedy nechtějí prodat zrovna další službu. Nicméně nikde není napsáno, že jim nemůžete pohrozit, že konkurence má lepší nabídku. A v případě, že ji nedorovnají, půjdete jinam. Existuje dnes spousta srovnávačů online, kde nabídku získáte. Stačí ji předložit stávajícímu operátorovi a uvidíte, co se najednou bude dít a jak najednou vše půjde, aby o Vás nepřišli.

 

6. Tvorba rezerv odděleně a pravidelně

Pokud se Vám v dnešní době daří na účtu držet si alespoň nějakou malou rezervu, tleskám a je to skvělá zpráva. Záleží však ale na tom, jakým způsobem tuto rezervu tvoříme. Potkal jsem se s klientem, který si na svém jediném účtu stále drží rezervu kolem 100.000 Kč. Zeptal jsem se ho, jak s penězi pracuje. A jestli to náhodou není tak, že když má na účtu 105.000 Kč tak začne ,,rozhazovat“ a byl by schopen si koupit obrazně řečeno jachtu. A naopak když má na účtu 99.000 Kč, tak zda nezačne najednou utahovat opasek a přemýšlet, zda si koupí 2 nebo 3 rohlíky na svačinu, opět obrazně. Bylo mi potvrzeno že ano. S takovou tento klient nebude nikdy mít našetřeno více peněz, než právě částku okolo těchto 100.000 Kč. Kdykoli tam bude více, vždy bude hlava hledat cestu, jak peníze utratit. Mít všechny peníze na jednom místě je jako traktor s vlečkou, který převáží seno přes celou Českou republiku a nemá na vlečce plachtu. Po cestě poztrácí sice po malých kouscích, ale velkou část nákladu. Pokud budete tvořit ,,kupičky“ peněz zvlášť a pravidelně, třeba i po stokorunách měsíčně ale hned po výplatě na jiné účty, jedině tak se Vám povede něco naspořit. A to i když hlavní účet budete drtit do 0 Kč, protože na začátku měsíce jste již něco odložili jinam. Více o tom, jak správně tvořit rezervy zde

 

7. Pozastavení dlouhodobých spořících produktů

U některých klientů pozoruji, že i když momentálně strádají v aktuální spotřebě a řeší, kde vezmou peníze na běžné nákupy jídla, drogerie a domácích potřeb, tak na druhou stranu platí například i několik tisíc měsíčně do tzv. dlouhodobých produktů. Může to být buď penzijní připojištění nebo nějaké dlouhodobé investice do akcií apod. Tyto produkty jsou skvěle, ale musí sedět na danou ekonomickou situaci klienta a nesmí to být jediné spořící produkty v portfoliu, jelikož jsou dlouhodobé a často i kolísají. Chápu, že je potřeba si na budoucnost spořit, ale také je potřeba se budoucnosti dožít. Pokud se do důchodu dostanete s velkými dluhy, tak Vás penzijní připojištění nezachrání. Zkuste zauvažovat nad tím, zda by nebylo rozumnější dnes sklopit hlavu a tyto produkty dočasně pozastavit. Případně zrušit a peníze vybrat a uložit na spořící účet a ušetřené peníze měsíčně použít na kompenzaci toho všeho zdražování kolem.

 

8. Dobře se pojistěte

Na trhu je jeden produkt, který je absolutně nepostradatelný a měl by ho mít každý z nás. A tím je kvalitní životní pojištění. Spousta lidí tvrdí, že na něj nemá peníze, nicméně pokud zredukujete výdaje viz. výše, určitě se na něj najde prostor. V situaci, kdy např. nemáte velké rezervy a potkal by Vás nějaký zdravotní problém, tak i 2-měsíční pracovní neschopnost může odstartovat kolečko krátkodobých půjček, kontokorentů a kreditních karet. A to je začátek dluhové pasti. Kvalitní pojištění Vám dokáže při správném nastavení pokrýt jakýkoliv výpadek příjmu z hlediska zdravotních komplikací a podržet Vás, když to budete nejvíce potřebovat. Můžete namítat, že se Vám třeba nic nestane a že si raději budete odkládat peníze bokem, nicméně nikdy nenašetříte tolik, kolik je schopna Vám vyplatit životní pojistka. A ruku na srdce, v dnešní době šetřit nějaké velké částky není úplně jednoduché. Životní pojištění je do této doby ještě vhodnější nástroj, než dříve. Více o životním pojištění zde

9. Spočítejte si měsíční náklady

Když se svých klientů ptám, jaké mají měsíční náklady, často jsou schopni během pár sekund říci nějaké číslo, třeba 20.000 Kč. Poté se bavíme o jejich příjmech a zjistíme, že dohromady máme příjem třeba 40.000 Kč. Tím pádem by měli být schopni každý měsíc odložit 20.000 Kč a to je každý rok s nějakým úrokem čtvrt milionů korun. Zjišťujme ale, že tomu tak není a že mnohdy neušetří vůbec nic. Narážím na to, že nejsou náklady, jako náklady. Sedněte si a sepište si opravdu všechny náklady, které každý měsíc platíte a to jak pevné (nájem, inkaso ale třeba i iCloud, Spotify, permanentku do fitka, jízdenky na tramvaj, prostě vše) tak i pohyblivé (nafta, jídlo, kultura a další). Poté pravidelně, minimálně 1-krát za 3 měsíce si udělejte revizi a přemýšlejte nad tím, co lze zredukovat. Jedině tak zjistíte, jaké přesně máte náklady a kolik jste schopni si odkládat na jiný účet viz tip výše. Ne nadarmo se říká, že bohatství nevzniká díky vysokým příjmům, ale právě pevnou kontrolou nad svými výdaji!

10. Zbavte se zbytečností

Máte doma něco, co jste si kdysi tenkrát před pár lety říkali, že to bude super a jak to budete používat a nyní to leží někde v rohu nebo ve skříni a práší se na to? Mohou to být jakékoliv elektronické spotřebiče, jízdní kola po dětech či další věci, které již nepotřebujete. Ano vím, že Vám to asi trn z paty nevytrhne, nicméně jak se říká, korunka ke korunce. A není nic jednoduššího, než udělat pár fotek nepotřebných věcí a poslat je do světa na Bazos.cz. nebo kdekoliv jinde.

 

Závěr

Možná jste již všech mých 10 tipů udělali a stále Vám nezbývá dostatek peněz, abyste v této nelehké době dokázali fungovat a pokud tomu tak, je upřímně mě to mrzí a snad se tato doba brzy spraví. Věřím ale, že když nově aplikujete některé z mých tipů, tak Vám to pomůže tuto dobu lépe překonat. Všechny tipy dohromady mohou Vaše finance otočit o 180 stupňů úplně jinam. U spousty rodin jsme tyto tipy již aplikovali. Z měsíčního strádání a čerpání kontokorentů jsme najednou našli prostor několika tisíc měsíčně, díky kterým se rodině mnohem lépe dýchá a zvládnou se dnešní době postavit a dokonce i tvořit rezervy.

Máte dotazy ke konkrétní problematice?

Neváhejte se mi ozvat pro bezplatnou konzultaci.

Kontaktovat e-mailem

Kontaktovat telefonem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *